W niedzielę 3 marca w Zakopanem obyły się uroczystości 115 lat Związku Górali oraz 100 lat Związku Podhalan.

Wzięli w nich udział przedstawiciele górali z różnych części Podhala, ale też ze Spisza, Orawy i innych stron Polski, gdzie kultura góralska jest żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Obchody podwójnego jubileuszu, rozpoczęła Msza św. w starym zakopiańskiego kościele znajdującym się tuż obok cmentarza na Pęksowym Brzyzku.

Po Mszy przedstawiciele Związku Podhalan złożyli kwiaty na grobach osób należących przez ostatnie stulecie do Związku Podhalan i do Związku Górali. Następnie poczty sztandarowe udały się przez Krupówki do zakopiańskiej siedziby ZP, gdzie odbyło się jubileuszowe posiedzenie Zarządu Głównego. Posiedzeniu towarzyszył występ Zespołu im. Klimka Bachledy.

Początki Związku Podhalan sięgają 1904 r., kiedy to 4 marca powstało towarzystwo Związek Górali pod wezwaniem bł. Andrzeja Boboli. Z inicjatywy Związku Górali odbyły się trzy Zjazdy Podhalan, pierwszy w 1911 r. w Zakopanem, drugi w 1912 r. w Nowym Targu, a trzeci - w 1913 r. w Czarnym Dunajcu. Towarzystwo prowadziło działalność społeczną, edukacyjną i patriotyczną.

Już po I wojnie światowej, gdy odradzała się niepodległa Polska, w Nowym Targu w 1919 r. odbył się czwarty zjazd, na którym powołany został Związek Podhalan. Za jego twórców uważa się m.in. posłów (Wojciecha Roja, Józefa Bednarczyka, Jana Bednarskiego), przedstawicieli władz samorządowych (Jerzego Uznańskiego, Stanisława Łęckiego, Franciszka Dworskiego), księży (Ferdynanda Machaya, Józefa Buronia, Antoniego Sikory), pisarzy (Władysława Orkana, Kazimierza Przerwę-Tetmajera) oraz gen. Andrzeja Galicę. Pierwszym Prezesem Związku Podhalan został nauczyciel z Odrowąża Jakub Zachemski.

 

Program obchodów:

  • 9:30 - Zbiórka pocztów sztandarowych, Stary Kościół przy ul. Kościeliskiej 4
  • 10:00 - Msza Święta (w oprawie góralskiej) w intencji członków Związku Górali i Związku Podhalan
  • 11:00 - Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach członków Związku Górali i Związku Podhalan, Cmentarz na Pęksowym Brzyzku
  • 11:30 - Złożenie wiązanki pod tablicą upamiętniającą powstanie Związku Górali w dniu 4 marca 1904, Karczma „U Wnuka”, ul. Kościeliska 8 - uroczysty przemarsz do siedziby Związku Podhalan oddział Zakopane ul. Kościuszki 4
  • 12:30 - Konferencja prasowa, Biała Izba ul. Kościuszki 2
  • 13:00 - Uroczyste posiedzenie Zarządu Głównego Związku Podhalan z udziałem Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli oraz Starosty Powiatu Tatrzańskiego Piotra Bąka, występ Zespołu im. Klimka Bachledy, inauguracja cyklu projekcji filmów „Górale na dużym ekranie”, Kino Giewont, ul. Kościuszki 4

 

Źródła:

www.glos24.pl

www.krakow.gosc.pl

 

 

115-lecie Związku Górali oraz 100-lecie Związku Podhalan

03 marca 2019

POWRÓT