Blisko czterdzieści lat temu Nowy Targ odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej I pielgrzymki do Polski. Do dziś wydarzenie to funkcjonuje w pamięci tysięcy wiernych.

 

Z okazji Jubileuszu 40 Rocznicy Wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu Miasto podjęło szereg działań w celu upamiętnienia tego wyjątkowego wydarzenia.

 

W ramach projektu realizowanego przez Wydział Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta Nowy Targ pod nazwą „Wędrówka śladami historii, kultury i tradycji pogranicza polsko-słowackiego Nowy Targ-Kieżmark”, została zrealizowana kampania informacyjno-edukacyjna w telewizji TVP 3 Kraków, pt. "Nowotarski krajobraz z Janem Pawłem II".

14 czerwca 2019 roku obyła się uroczysta premiera albumu o tym samym tytule w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu z tekstem Pani Ludmiły Figiel i wyborem fotografii nadesłanych przez mieszkańców w ramach konkursu "Moje Spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II".

Główne obchody odbyły się 9 czerwca 2019 roku na nowotarskim rynku. Punktem kulminacyjnym obchodów była Msza Św. o godzinie 10:00, koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego.

Po uroczystej Mszy Św. zaplanowano występy artystyczne dedykowane specjalnie tej podniosłej rocznicy. Na scenie pojawiły się zespoły regionalne Mali Śwarni oraz Hyrni, Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Studio Piosenki Septyma, natomiast o godzinie 16:30 odbyłsię koncert Małej Armii Janosika – góralskiego zespołu z Raby Wyżnej, liczącego ponad 140 osób, złożonego głównie z dzieci i młodzieży.

O godzinie 18:00 w sali papieskiej nowotarskiego Ratusza odbyło się Nabożeństwo czerwcowe, zaś o godzinie 18:30 rozpoczął się koncert Kantata dla Papieża "Samotni jak gwiazdy" wykonane zostanie z udziałem kompozytora, Edwarda Zawilińskiego, autora tekstu Adama Ziemianina, dwóch nowotarskich chórów (Gorce i Echo Gorczańskie), solistów i kameralnej orkiestry symfonicznej "Soave".

Zwieńczeniem wyjątkowych obchodów była projekcja pamiętnej Homilii, wygłoszonej przez Jana Pawła II 8 czerwca 1979 roku podczas Mszy Św. na nowotarskim lotnisku. Przez cały czerwiec, Muzeum Podhalańskie nieodpłatnie udostępniało zwiedzającym salę papieską, wystawę plenerową, zaplanowano też projekcje filmów dokumentalnych o Janie Pawle II i cykl warsztatów edukacyjnych dla dzieci.

 

Źródło: www.podhale24.pl

Rocznica wizyty Ojca Świętego w Nowym Targu

08 czerwca 2019

POWRÓT